Як підтримувати знання дітей про безпеку онлайн

Освітній проєкт #stop_sexтинг регулярно представляє уроки для дітей, методичні посібники та вебінари для дорослих, освітній контент трансформується у книжки, мультики та VR-квести, розвивається співпраця з медіа з метою захисту дітей від сексуального насильства та експлуатації в цифровому середовищі, а також безпеки дітей офлайн під час війни. 

У 2021 році було розпочато дослідження ефективності освітньої кампанії #stop_sexтинг спільно з кафедрою соціальної реабілітації та соціальної педагогіки факультету психології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, за підтримки Світового фонду дитинства (World Childhood Foundation) з метою виявити, чи мають уроки #stop_sexтинг вплив на знання та навички дітей, чи є цей вплив стійким, а також, які ключові рекомендації можуть бути надані всім, хто розробляє превентивні програми для дітей шкільного віку в рамках освітньої шкільної системи Україні та за кордоном.

Дослідження будувалось за змішаним дизайном і включало аналіз документів, глибинні інтерв’ю дітей, фокусовані групові інтерв’ю вчителів, анкетне опитування дітей до та після участі в уроках #stop_sexтинг. Тож, сьогодні ми готові представити результати дослідження.

Основні результати уроків #stop_sexтинг

Згідно з дослідженням, діти краще усвідомлюють ймовірність подій в інтернеті, що негативно впливатимуть на їхнє життя, краще визначають ситуації ризику. Крім того, вони визнають, що інтернет-користувачі є відповідальними за свою онлайн-поведінку. Разом з цим, діти більше готові підтримати тих, хто зіштовхнувся з онлайн-насильством чи іншим негативним досвідом в інтернеті. Діти знають більше про те, до кого звернутись у випадку виникнення небезпечної ситуації в інтернеті.

Через рік після проходження уроків діти демонструють дотримання визначених правил та готовність до підтримки інших дітей, які можуть опинитися в ситуації небезпеки.

Ключові рекомендації щодо навчання дітей на тему безпеки в інтернеті

У рамках дослідження було визначено рекомендації для розробки та впровадження уроків, спрямованих на формування у дітей превентивних навичок щодо сексуального насильства та експлуатації в інтернеті, протидії іншим ризикам в цифровому середовищі: 

  • Уроки мають бути регулярними (1-2 рази на рік), адже діти схильні переоцінювати власну компетентність щодо онлайн-поведінки.
  • Необхідно забезпечувати супровід дітей після уроку, наприклад, проводити додаткові практикуми (налаштування безпеки та приватності дітьми на власних гаджетах та у профілях соціальних мереж в рамках уроку інформатики).  
  • Працювати над формуванням більшої обізнаності про онлайн безпеку серед батьків.
  • Зміст навчальної програми має відповідати віковим особливостям дітей та їх актуальним потребам у навчанні з питань безпеки у цифровому середовищі.
  • Варто комбінувати різні форми інтерактивних методів навчання (ігри, перегляд матеріалів, дискусії тощо) в рамках уроку. 
  • Необхідна попередня підготовка вчителя до проведення уроків, що включає як ознайомлення з методичними матеріалами освітньої програми і їх апробацію, так і проходження вчителями навчальних вебінарів. За актуальними програмами підвищення кваліфікації від #stop_sexтинг можна слідкувати за посиланням: https://stop-sexting.in.ua/category/materials/programa-pidvyshhennya-kvalifikacziyi-pedagogichnyh-praczivnykiv-zakladiv-osvity/.
  • Один із важливих висновків дослідження: формат проведення уроку (онлайн чи наживо) не впливає на ефективність. 
  • Крім того, необхідне інформування дітей про тему уроку до його проведення. На думку самих дітей, це допоможе їм активніше брати участь у вправах та дискусіях протягом уроку. 

З повним текстом, ілюстраціями та графіками дослідження, а також посиланням: https://stop-sexting.in.ua/research-on-lessons-effectiveness/

рекомендаціями можна ознайомитись за 

Про проєкт #stop_sexтинг:

#stop_sexтинг – найбільший в Україні освітній проєкт щодо захисту дітей в інтернеті. Отримав премію Глобального договору ООН та загалом навчив більше ніж 500 000 дітей та батьків.  В межах інформаційної компанії торкнувся мільйонів українських родин, а також створив першу в країні консультаційну лінію щодо безпеки дітей в інтернеті 1545(далі 3) та психологічну лінію підтримки для дітей та батьків на тему онлайн-ризиків на сайті https://stop-sexting.in.ua/

Посилання на проєкт #stop_sexтинг

Сайт: https://stop-sexting.in.ua/

Instagram https://www.instagram.com/stopsexting.ua/

Facebook: https://www.facebook.com/stopsextingua/

YouTube: https://www.youtube.com/StopSextingUkraine

TikTok: www.tiktok.com/@stopsexting

Від Савенко Ірина

Савенко Ірина - головний редактор 1-го блог-журналу LuckyUkraine, журналіст, фоторепортер.