25 та 26 листопада у Києві на 14-ту Національну ЛГБТІ-конференцію зібралося близько 100 активістів та активісток ЛГБТІ-руху, партнерських організацій, союзників та союзниць. Більше 500 людей дивилися подію онлайн у прямому етері. Учасників та учасниць привітали національні організації, міжнародні партнери, а також посольства дружніх країн — Норвегії, Швеції, США, Нідерландів.

Двадцять два заходи за два дні: під гаслом «Здоров’я нації: гідність, рівність та права» на Конференції обговорили здоров’я ключових груп, свободи й права для ЛГБТІК+ в умовах COVID-19, а також визначили шляхи подолання впливу пандемії на здоров’я та благополуччя ЛГБТІ-людей.
З усього розмаїття заходів конференції за своїм значенням, впливом і наслідками вирізняється політична панельна дискусія із промовистою назвою «Із перших вуст», участь у якій узяли Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова, членкиня Парламентського комітету асоціації між Україною та ЄС Інна Совсу́ н, очільниця підкомітету Верховної Ради України з ґендерної рівності та недискримінації Неллі Яковлєва та представники міністерств. За результатами політичної панелі досягнуто предметних домовленостей між присутніми представниками урядового та неурядового секторів щодо координації дій з просування таких соціально затребуваних новацій, як запровадження в Україні цивільних партнерств та реформування Кримінального кодексу в частині відповідальності за злочини, мотивовані нетерпимістю.
Присутні наголосили, що прикладом результативної взаємодії між ЛГБТІ-рухом і владою стало скасування цього року Міністерством охорони здоров’я України дискримінаційної заборони для гомосексуальних і бісексуальних людей виступати донор(к)ами крові. Нищівній критиці з боку як урядових органів, так і громадського активу було піддано зареєстровані у переддень конференції декілька законодавчих ініціатив, поданих на розгляд парламенту послідовним борцем з «гомосексуалізмом» і «трансґендеризмом» товаришем Георгієм Мазура́ шу. «Вся наша робота вимушено ділиться на блокування та просування. Блокування — це про чергові “перли” парламентської гомофобії, яка ще до Революції Гідності була розгорнута у Верховній Раді представниками Компартії та Партії регіонів, але все ніяк не вщухне і в наш нібито прогресивний час.
Радує те, що з кожним скликанням шансів у таких ініціатив меншає, — говорить Святослав Шеремет, куратор політичного напрямку в рамках Національної конференції. — Набагато більше позитиву сконцентровано в нашій роботі з просування. Наші спільноти, ЛГБТІК+, є чутливими до нерівності, і ми працюємо для того, щоби просувати формальну та практичну рівність усюди, де її бракує. Насамперед, це рівність для ЛГБТІК+ у сфері сімейних стосунків та у сфері захисту від протиправних посягань». Уперше за тривалий час на національній конференції було також піднято тему утримання ЛГБТІК+ у місцях несвободи: саме зараз Україна розпочинає складний шлях щодо гарантування поваги до людської гідності ЛГБТІК+ у пенітенціарних закладах.
Велику частину подій в рамках Національної конференції було присвячено громадському здоров’ю таких ключових груп, як чоловіки, які мають сексуальні стосунки з чоловіками, і трансґендерні люди, зокрема доконтактній профілактиці інфікування ВІЛ (PrEP), а також залученню гей-спільноти та спільнот транс*-людей до інших програм протидії ВІЛ, зокрема із застосуванням сучасних технологій у добу пандемічних обмежень.
Спеціально для проведення офлайн-компоненту конференції організаторами було розроблено протокол протиепідемічної безпеки у контексті COVID-19, погоджений з боку Центру громадського здоров’я МОЗ України. Наявність «зелених» COVID-сертифікатів у 100% всіх, хто був очно присутній на конференції, підтверджує: навіть в умовах пандемії зберігається можливість збиратися разом для важливих справ.
Партнерами конференції цього року виступили:
БО “100 ВІДСОТКІВ ЖИТТЯ”
ВГО «Гей-Форум України»
#MSM_PRO (Національний ЧСЧ-консорціум)
ГО “АЛЬЯНС.ГЛОБАЛ”
ГО “Асоціація ЛГБТ «ЛІГА»”
ГО “КиївПрайд”
ГО “Когорта”
ГО “Точка Опори ЮА”
ГО «Спектр Харків»
ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»
Експертна група з питань здоров’я й прав геїв та інших ЧСЧ в Україні
ЄКОМ — Євразійська коаліція зі здоров’я, прав, ґендерного та сексуального розмаїття
МБФ «Альянс громадського здоров’я»
ГО «ЛГБТ-центр “Донбас-СоцПроєкт”»
Об’єднана програма ООН з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС / UNAIDS) в Україні
Проєкт «Заради життя», що впроваджується міжнародною організацією PATH за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)
Проект «Інновації для подолання епідемії ВІЛ», який реалізується міжнародною організацією «Pact, Inc» у співпраці з організацією «Фемілі Хелс Інтернешнл (FHI360)» за підтримки Агенства США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Надзвичайної ініціативи Президента США з надання допомоги у боротьбі з ВІЛ/СНІД (PEPFAR).
Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», проєкт USAID “Engage!”
Програма розвитку ООН (ПРООН / UNDP) в Україні
Регіональна онлайн-платформа “Вірус ОФФ”.