Всеукраїнський Театральний фестиваль-премія ГРА оголошує прийом заявок

 Сьогодні ми всі служимо. Хтось на фронті боронить наше сьогодення і майбутнє, а хтось у театрі – заради цього сьогодення і майбутнього мирного життя. Хтось волонтерить, хтось влаштовує аукціони, благодійні концерти і виставки, хтось плете сітки, а хтось – ангелів. А ми ГРАємо.

Сутність місії ГРИ – не зраджувати собі, служити Театру, творити Театр, віддзеркалювати сьогодення нашої боротьби за свободу і за право на існування нашого  мистецтва.  Це синергія творчих людей, які своєю участю, присутністю і вчинками створюють контекст, важливий для інших людей, зокрема, для військових, які  обов’язково повернуться з перемогою і прийдуть до мирного театру.

Церемонія нагородження та закриття ІІ Всеукраїнського Фестивалю-Премії «ГРА». Театр ім. Франка, Київ, Україна, 2019.

Тому оргкомітет премії, зважаючи на те, що через воєнний стан у 2022 році «ГРА» не проводилася, прийняв рішення цього року провести її за підсумками двох – 2021 і 2022 – календарних років. Тобто, розглядатимуться прем’єри, які вийшли у період з 1 січня 2021 по 31 грудня 2022 р. і ввести сьому, тематичну, номінацію: За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни.

Однак, взявши до уваги те, що не всі прем’єрні вистави 21-го року наразі залишилися у репертуарі театрів (через відтік кадрів, перегляд театрами репертуарної політики тощо), а також те, що 2022 рік був не таким насиченим на прем’єри, Експертною Радою буде сформовано один лонг- і шортліст, що об’єднає постановки цих двох років.

Кожний заявник має право висунути на здобуття премії лише одну з прем’єр, які вийшли протягом кожного року, за власним вибором згідно з принципом: «один заявник – одна заявка за кожний календарний рік». Зважаючи на російську військову агресію і те, що офіційна російська культура є донором цієї агресії, не прийматимуться заявки, якими до участі у Фестивалі-Премії висуваються вистави, створені мовою та за творами авторів країни-агресора, а також до складу творчих груп яких входять представники країни-агресора та/або громадяни інших країн, які не висловили публічно свою позицію щодо російсько-української війни.

Фестиваль-премія «ГРА» проводиться на конкурсній основі, в ньому може взяти участь будь-який професійний театральний колектив будь-якої форми власності (державний, комунальний, приватний). Відбір учасників здійснюється у декілька етапів:

  • І етап – на основі поданих від театрів заявок Експертною Радою формується лонгліст учасників. Термін формування лонгліста у 2023 р. – до 27 березня.
  • ІІ етап – після перегляду Експертною Радою наживо вистав з лонгліста формується шортліст з 12 вистав. Термін формування шортліста у 2023 р. – перша половина липня.
  • ІIІ етап – показ вистав у місті, обраному Оргкомітетом Фестивалю-Премії, та визначення переможців міжнародним журі. Термін проведення підсумкового показу Фестивалю-Премії у 2023 р. – друга половина листопада.

*У графік проведення Фестивалю-Премії можуть бути внесені зміни у зв’язку із дією воєнного стану.

Лауреати фестивалю-премії визначатимуться у семи загальних номінаціях: За найкращу драматичну виставу; За найкращу виставу для дітей; За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу; За найкращу танцювальну виставу і виставу фізичного театру; За найкращу камерну виставу (до 150 глядачів); За найкращу виставу на перетині театральних жанрів, мистецького синтезу і перформативних форм та За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни. Та у шести індивідуальних номінаціях: За найкращу жіночу роль; За найкращу чоловічу роль; За найкращу режисерську роботу; За найкращу сценографію; За найкраще хореографічне рішення вистави; За найкраще музичне рішення вистави.

Найкращі ГРАвці отримають грошову винагороду на реалізацію нового проєкту та Диплом лауреата.

Ретельно відслідковувати етапи розвитку українського театру довірено Експертній Раді, у складі якої традиційно відбулася ротація: Юлія Бентя (м. Київ), Анна Білик (м. Херсон), Сергій Васильєв (Київ), Ганна Веселовська (м. Київ), Роман Лаврентій (м. Львів), Людмила Олтаржевська (м. Київ), Олександр Островський (м. Київ),  Віктор Рубан (м. Київ), Ольга Стельмашевська (м. Київ) та Юлія Щукіна (м. Харків). Невтомна десятка експертів, у якої попереду тисячі кілометрів Україною та десятки годин вистав, вже готується вирушати на пошуки кращих з найкращих.          

Отже, Національна спілка театральних діячів України оголошує прийом заявок на участь у фестивалі.

Від Савенко Ірина

Савенко Ірина - головний редактор 1-го блог-журналу LuckyUkraine, журналіст, фоторепортер.