Олександр Смирнов покинув пост голови Національного інформаційного бюро (НІБ)

Очільник підбив підсумки діяльності відомства з моменту його створення

Олександр Смирнов, який створив та очолював Національне Інформаційне Бюро (НІБ) з 17 березня 2022 року, повідомив про останній робочий день в якості керівника відомства.

“Вчора був мій останній день роботи в Національному інформаційному бюро Українському національному центрі розбудови миру. НІБ це гордість, і буде що згадати та чим пишатися… Пост здав”, – написав на своїй сторінці у Facebook Олександр Смирнов.

Ключовою метою діяльності НІБ є збір та узагальнення даних про військовополонених з обох сторін воєнного конфлікту, зниклих безвісти, незаконно затриманих окупантами цивільних громадян, а також депортованих, в тому числі – українських дітей. НІБ консолідує та узагальнює всю інформацію стосовно утримання окупантами громадян України, що є передумовою для ведення перемовин та подальших обмінів полоненими.   

“Віцепремʼєр-міністр Ірина Верещук та уся команда Мінреінтеграції дякують Олександру за роботу та бажають йому подальших успіхів!” – повідомили у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. 

Перед завершенням своїх повноважень на  посту директора НІБ Олександр Смирнов відзвітував про діяльність бюро  за майже 15  місяців роботи.

“Отримавши завдання створити НІБ в березні 2022, в нас на це було дві доби. Крім вивчення юридичного підґрунтя ми мали створити цілодобовий кол-центр, тобто знайти операторів, софт і розробити відповідні скрипти,  – розповів Олександр Смирнов.  – Також було створено сайт та чатботи для комунікації з рідними постраждалих. Для обробки та збереження інформації стосовно полонених та зниклих наших громадян було створено відповідну базу. Все було зроблено вчасно, НІБ запрацював 17 березня 2022 року о 21.00. В ці ж хвилини ми отримали перший дзвінок на гарячу лінію 16-48 – він був від Ірини Андріївни Верещук, яка власноруч перевірила готовність роботи”. 

Від моменту створення, станом на 31 травня 2023 року, до Нацбюро надійшло понад 305 тисяч дзвінків і понад 120 тисяч звернень через сайт, електронну пошту та чатботи.

Були створені реєстр оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора (військовополонені оборонці України; мирні (цивільні) заручники); реєстр депортованих  та примусово переміщених  цивільних осіб, в тому числі дітей, реєстр осіб, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи та реєстр військовополонених ворогів.

Спільно з Міжнародним комітетом Червоного Хреста було забезпечено листування між українськими полоненими та їх рідними. З серпня 2022 року було отримано 2458 листів від наших полонених та передано їм від рідних 4040 листів.

 01 серпня 2022 року за дорученням голови Офісу Президента України була створена інформаційна вебплатформа «Діти війни» https://childrenofwar.gov.ua/, яка  надає актуальну та зведену інформацію про дітей, які постраждали внаслідок війни російської федерації проти України (загиблі, поранені, зниклі безвісти, депортовані), та тих, кого вдалося розшукати та врятувати. 

За час роботи Смирнова керівником НІБ було здійснено 46 обмінів полоненими. Всі вони відбулися спільними зусиллями Офісу Президента, Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, ГУР МО, ОЦ СБУ, Мінреінтеграції, МВС та інших відомств. З ворожого полону звільнено 2431 особа, серед них 2216 захисників та 215 захисниць. Також було повернено собаку Адіка, якого окупанти викрали у військової з “Азовсталі” та подарували кадирову як трофей. 

НІБ разом з Мінреінтеграції забезпечили звільнених з полону  всіма першочергово необхідними речами: мобільними телефонами, зручним одягом та взуттям на перший час після повернення, засобами гігієни, дієтичною їжею тощо. Разом з ДМС, мобільними операторами та банками в короткий термін допомогли відновити втрачені документи, sim-карти та банківські рахунки. Крім того, Нацбюро надає супровід  у підготовці документів для подання на комісію при Мінреінтеграції для  отримання одноразової грошової допомоги від держави після звільнення.

Також команда Смирнова опікується залученням громадських об’єднань задля подальшої реабілітації звільнених з полону та їх дітей.  180 українських жінок та 1845 дітей отримали грошову допомогу від Фонду імені Климентія Шептицького, створеного за ініціативи Віцепремʼєрки України Ірини Верещук та Уряду Польщі, а «Фонд Маша» організував реабілітацію 33  жінок,  які повернулися з неволі,  та 23  діточок.

Про напрямок своєї майбутньої діяльності Олександр Смирнов наразі не інформує.

Від Савенко Ірина

Савенко Ірина - головний редактор 1-го блог-журналу LuckyUkraine, журналіст, фоторепортер.