Де та межа людської мужності, сили, волі, гідності, любові до батьківщини? Я вам відповім – її нема! Бо те, що в крові,  в кожній клітині, в душі, в серці – це безмежно, це назавжди!!!

Ми, українці, саме така нація. Нація, яка має ГІДНІСТЬ та ВОЛЮ!

Сьогодні ми боремося за ЖИТТЯ! І в цій запеклій боротьбі українці тримаються гідно! Але ж це війна, і в ній багато болю, страху, відчаю, втоми… 

Мій власний досвід – потужні страшні вибухи один за одним (мені здалося, що рушиться мій дім) о 5-й ранку… Страх, який скував усе тіло, відмова тіла від сну та їжі… Мозок у стані паніки… А тіло скрутилося і завмерло… Втрата сенсів, опор, майбутнього… Це був мій особистий жах. Але ж я психотерапевт і власним зусиллям змогла подолати цей стан та вийти у ресурс. Тому що бути у стані ресурсу – це ЗА ЖИТТЯ.

Згодом я знайшла в собі сили допомогти собі (пам’ятайте – спочатку допомога самому собі), а потім допомагати в якості експерта іншим людям.

Як психотерапевт зіткнулася з такою кількістю людського болю… Ми всі довго, дуже довго будемо видихати наслідки великої травми нашої душі…

Моє завдання як експерта сьогодні – стабілізувати стан людини, допомогти пережити травму, дати нові сенси та опори. Допомогти отримати внутрішню силу. Тому що нам усім потрібна сила, віра в себе та свої можливості.

Важлива життєва навичка – це тримати баланс у собі. Важко тримати баланс, коли зруйновано життя, підірвано основи, відсутня базова потреба у безпеці. Коли рідні в небезпеці, коли ти є свідком жахіття, коли волосся дибки. Коли хочеться кричати від безсилля…

А ще важче перебувати у жерлі війни… Це окрема історія… І там надалі будуть роки психотерапії… Напишу про це окремо, бо зараз так боляче… мозок відмовляється це прийняти та усвідомити… Ще неодноразово повернуся як психотерапевт до цієї теми, як тільки з’являться сили писати про це жахіття…

Наразі дам декілька професійних рекомендацій, які актуальні в цей надважкий для кожного українця час. Не нехтуйте цими порадами.

Сьогодні ми повинні зберегти емоційний стан, психологічне здоров’я, мати сили для життя в умовах війни.  Ми повинні бути сильними!

Сила всередині, стабільний психологічний стан, опори, міцний емоційний стан  – це ЗА ЖИТТЯ! Психологічно сильна людина може чинити опір, може працювати на благо країни, може бути корисною і таким чином наближати нашу ПЕРЕМОГУ!

По-перше, визнайте те, що вам страшно. Це важливо усвідомити. Це не про слабкість. Це про силу. Це про відповідальність перед собою.  Страх не дорівнює боягузтво. Визнання того, що тобі страшно зараз, коли в країні війна – це усвідомлення ситуації, стану та упередження паніки. Коли страх не усвідомлюєш, то він може тебе накрити зненацька. А коли визнаєш, то це про констатацію факту. І тоді мозок може приймати рішення. Це про силу і відповідальність.

По-друге, прийняти той факт, що життя змінилося. В одну мить… Немає сенсу оплакувати те, що було до 24 лютого 2022 року. Пам’ятаємо все, черпаємо там сили, шукаємо опори, але ж не оплакуємо. Все повернемо та зробимо ще краще. Але наразі у когось це точка «нуль»… у когось великий «мінус»… І навіть, якщо ви залишилися в своєму домі, зі своєю родиною та продовжуєте ходити на роботу, працювати та виконувати звичайні речі – загальний фон життя змінився. Кожна людина це відчуває. Тому ми визнаємо як факт – життя змінилося. 

По-третє, проводимо повний аналіз життя на цей момент часу. Де я?Що з моєю родиною? Що з моєю домівкою? Що з грошима, діяльністю, безпекою?… Коли є усвідомлення поточного стану, то легше прийняти вірне рішення. Тому потрібен аналіз. Не закривайте очі на проблеми, навіть зовсім незначні. В умовах воєнного стану важливі всі деталі. Краще навіть виписати все на папір. Для мозку це корисно, бо дасть можливість для більш усвідомленого аналізу і прийняттю вірного рішення.

По-четверте, просто прийміть той факт, що ситуація може змінюватися швидко. Ви повинні мати декілька варіантів плану подальших дій. Бути мобільними, зібраними. Не скиглити, якщо зміни відбуваються дуже швидко.

У своїй книзі “Час Сильної Особистості” я писала: “Сильна особистість – це людина, яка швидко реагує на зміну ситуації та обставин, яка може швидко прийняти рішення в екстремальних умовах…”. Швидко реагувати та приймати нові рішення в нових умовах – це вимога часу. Це ЗА ЖИТТЯ. 

По-п’яте, допомога собі – це важливо. Слідкуйте за своїм станом емоційним та фізичним. Дбайте про безпеку. Якщо вам потрібна допомога – стукайте в усі двері. Тримати руку на пульсі подій – важливо, але ж треба читати і позитивні новини. Шукати опори. 

Також сили та сенсу додає турбота та допомога іншим. Навіть зовсім маленька. Все, що ви робите для іншої людини – цінно 

І, нарешті, робіть те, що можете. Робіть те, що у ваших силах. Можете допомагати – допомагаєте. Немає зараз ресурсів – намагайтеся зберегти психологічне здоров’я, дбати про стабілізацію свого стану. Турбота про себе – це заземлення. Робіть по можливості, звичні для вас речі: турбота про тіло (гігієна, зарядка, харчування), прибирання будинку (або того місця, де ви зараз живете), турбота про рідних, близьких. Читайте, малюйте, дивіться фільми, спілкуйтеся з друзями по телефону, вишивайте, ліпіть із глини, робіть оригамі, доглядати за квітами, пишіть вірші, романи, займаєтесь музикою… Все це має сенс! Всі ці звичайні дії – ЗА ЖИТТЯ! 

Ще раз наголошую – війна закінчиться, а життя продовжуватиметься! Тому потрібно вже зараз подбати про свій власний фізичний та емоційний стан, щоб були сили відбудовувати нашу Україну! 

Якщо вам потрібна моя допомога як психотерапевта – звертайтеся. Я допоможу. Нам зараз потрібно триматися разом та допомогти один одному. Бо разом ми сила! 

Ми,  українці – найпотужніша нація! Разом до Перемоги! 

Все буде Україна 💙💛🇺🇦 

Ксенія Тейлор

Від Ксенія Тейлор

ПИСЬМЕННИЦЯ. Автор книг з комунікації, квантової психології, психотерапії, особистісного розвитку, психології спілкування, романів-фентезі. Квантовий психолог. ПСИХОТЕРАПЕВТ. Психолінгвіст. Сімейний та дитячий психолог. Психосоматолог. Дійсно член Української Асоціації Психотерапевтів, Європейської Асоціації Психотерапії (ЄАП). Науковий діяч. Міжнародний СПІКЕР. Автор інноваційних освітніх програм, навчальних курсів з популярної психотерапії, ефективної комунікації, психології спілкування, психології особистості, лідерства, командоутворення, брендингу, особистісного позиціонування, корпоративних тренінгів. Founder Best Taylor Company.