Під час форуму «Україна 30» Володимир Зеленський оголосив про старт загальнонаціональної програми «Здорова Україна», яка допоможе врятувати сотні тисяч життів і зробить здоровий спосіб життя національною ідеєю українців.

“Ми маємо робити все, щоб українців народжувалося більше. І все, щоб українців помирало менше. Щоб досягти позитивних зрушень, здоровий і активний спосіб життя мають бути популярними. Мають бути в тренді. Мають стати якщо не національною ідеєю, то принаймні невід’ємною частиною нашої ментальності й стилю життя всього українського суспільства”.

Про це заявив Президент України Володимир Зеленський на форумі «Україна 30. Здорова Україна», презентувавши однойменну програму, яка має кардинально змінити ставлення громадян і держави до питань здоров’я.

Головною ідеєю ініційованої Президентом програми «Здорова Україна» є поліпшення якості й тривалості активного життя населення, а також створення умов для зниження частоти неінфекційних захворювань.

За даними Eurostat, Україна входить до переліку країн з невисокими показниками здоров’я нації: смертність перевищує народжуваність понад удвічі, а за середньою тривалістю життя ми посідаємо одне з останніх місць у Європі ― 46-те. Програма «Здорова Україна» має на меті збільшення середньої тривалості життя українців завдяки зниженню передчасної смертності від неінфекційних захворювань, яка наразі сягає 85%.

“Життя кожного українця є ключовим пріоритетом, а для щасливого життя потрібне здоров‘я. Тому Президентська програма «Здорова Україна» запрацювала вчасно. Вона створена для того, щоб здоровий спосіб життя дійсно став частиною українського менталітету” — поділився Голова Офісу Президента України Андрій Єрмак.

Програма «Здорова Україна» розрахована на всі вікові категорії. З одного боку, вона передбачає посилення мотивації населення до ведення здорового способу життя, а з іншого ― розвиток необхідної для цього інноваційної інфраструктури. Для дітей і підлітків запроваджуватиметься модель здорової школи; для дорослих ― організація оздоровчої рухової активності у місцях масового відпочинку; для старшого покоління додатково ― активне застосування превентивної медицини.

Програма має три основні напрями. Перший ― створення простору здоров’я в межах проєкту Нової української школи. Другий ― популяризація спорту і здорового способу життя завдяки програмі «Активні парки». Третій ― проведення регулярних медичних чек-апів для осіб поважного віку, завдяки чому можна попередити від третини до половини небезпечних захворювань. 

У перший день форуму був презентований проєкт «Активні парки ― локації здорової України», який покликаний зробити спорт доступним для мільйонів і залучити різні групи населення до оздоровчої рухової активності у місцях масового відпочинку.

«Активні парки» ― це не лише про тренажери та спеціально обладнані майданчики. Ідея програми полягає у тому, що аби бути сильним і спортивним, достатньо лише прагнення до мети і трошки вільного простору. У будь-якому куточку парку, використовуючи лише відповідний мобільний додаток, можна обрати цікавий комплекс вправ і займатися спортом.

У межах проєкту «Активні парки» 10 000 спортивних майданчиків із необхідним спортінвентарем буде обладнано QR-кодами, завдяки яким населення матиме доступ до відеоуроків і вправ різної складності.

Планується, що за 2021 рік до активних видів дозвілля та спорту в таких парках долучиться понад 4 млн українців.

До того ж <один із спікерів> наголосив на важливості розвитку спортивної інфраструктури та заохочення молоді до занять спортом.

Цьогоріч у різних областях України згідно з програмою Президента «25 спортивних магнітів» коштом субвенції буде профінансовано 11 спортивних об’єктів.

Серед відібраних проєктів ― спортивні об’єкти, які буде повністю реконструйовано або на яких буде здійснено відповідне будівництво. Всі комплекси призначені для проведення Всеукраїнських і міжнародних змагань, навчально-тренувальних зборів для національних збірних команд мінімум із п’яти олімпійських видів спорту, а також для занять масовим спортом. Усі заявлені спортивні арени орієнтовно буде введено в експлуатацію до 2023 року.

Під час форуму відбулася презентація ініціативи «Нова українська школа ― простір здоров’я», яка є частиною освітньої реформи і передбачає впровадження моделі здорової школи. Зміни допоможуть навчальним закладам стати більш безпечними і дружніми до дітей і торкнуться як підходів до організації навчального процесу, так і комфорту й безпеки здоров’я учнів.

Шкільні приміщення обладнають за принципами «здорового дизайну». Відбудеться «перезавантаження» уроків фізкультури: замість монотонного бігу по колу діти проходитимуть квести з різними завданнями, частіше братимуть участь у цікавих командних іграх і змаганнях.

Окрім того, буде розроблено зручні онлайн-додатки «Позашкілля» та «Sport Youth», у яких школяр і його батьки зможуть легко знайти цікаві для дитини секції та гуртки.

Здорова школа ― це також реформа шкільного харчування, яку ініціювала та взяла під особистий контроль перша леді України. Метою реформи є підвищення рівня культури здорового харчування в навчальних закладах, що сприятиме поліпшенню ситуації з харчуванням для чотирьох мільйонів школярів.

«Здоров’я дитини формується під впливом багатьох чинників. І одним із найголовніших є харчування: його режим, достатня кількість, якість, безпечність і збалансованість продуктів тощо. Зараз діти не хочуть харчуватися в їдальнях. Але це можливо змінити, якщо готувати школярам смачні, сучасні та візуально привабливі страви. З меншим умістом олії та більшою кількістю овочів, різних трав і корисних спецій», ― наголосив автор нового шкільного меню, відомий шеф-кухар Євген Клопотенко.

Перші результати вже є: 4 000 освітніх і оздоровчих закладів перейшли на нове шкільне харчування. 

Програма Президента «Здорова Україна» передбачає медичні чек-апи що два роки для осіб старше 55. Рання діагностика та профілактика серцево-судинних і онкологічних захворювань врятує сотні тисяч життів, адже завдяки регулярним обстеженням і фізичній активності можна попередити від третини до половини хвороб.

———————–

Форум «Здорова Україна» відбувається в межах Всеукраїнського форуму «Україна 30», створеного за ініціативою Президента України Володимира Зеленського. Цей захід зібрав представників влади всіх рівнів, експертного середовища, громадянського суспільства та міжнародної спільноти заради відкритого обговорення критично важливих для українського суспільства питань. Під час дискусій на форумі «Україна 30» було ухвалено низку значущих виважених рішень і проєктів, спрямованих на поліпшення добробуту та здоров’я українців.

https://ukraine30.com/

«Здорова Україна» ― загальнонаціональна програма Президента України, яка передбачає покращення якості й тривалості активного життя населення України, а також зниження передчасної смертності від неінфекційних захворювань завдяки впровадженню здорового способу життя, створенню умов для оптимальної рухової активності та розвитку превентивної медицини.

Від Савенко Ірина

Савенко Ірина - головний редактор 1-го блог-журналу LuckyUkraine, журналіст, фоторепортер.